Dnia 17 listopada 2023 r. w ramach projektu „Małopolska! Postaw na edukację”, odbyły się pierwsze warsztaty dla dzieci. Warsztaty są kontynuacją przedsięwzięcia pn. „Plenerowa wystawa polskich wynalazców – Polscy Wynalazcy Dawniej i Dziś”, którego organizatorem jest Krakowska Rada FSNT NOT.
Zajęcia prowadzone były w budynku „Dom Technika” przy ul. Straszewskiego 28 w Krakowie, a ich celem było zapoznanie najmłodszych z postaciami wybitnych i znanych polskich wynalazców, rozwój dziecięcej kreatywności, rozbudzanie wyobraźni technicznej, pomysłowości i twórczego myślenia, a także zdobywanie umiejętności pracy w zespole.
W zajęciach udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie z klas I -III.
Warsztaty zostały podzielone na dwie części. W pierwszej części uczestnicy wcielili się w poszukiwaczy wynalazków oraz poznali dokonania wybitnych postaci historycznych. Zapoznali się m.in. z sylwetkami: Jana Józefa Baranowskiego herbu Grzymała (twórcy kasownika do biletów, maszyny do druku biletów i semafora), Kazimierza Prószyńskiego (wynalazcy aeroskopu, pleografu i autolektora) oraz Czesława Aleksego Tańskiego (twórcy szybowca „Lotni” i samolotu „Łątka”). Dzieci poznały te postacie przez ich wynalazki, które są im dobrze znane z codziennego życia.
Następnie uczestnicy przenieśli się do kosmosu i poznali jego charakterystykę. Dowiedzieli się również, jak wygląda praca astronauty i poznali odpowiedź na pytanie, czy w niedalekiej przyszłości Polak znów poleci w kosmos.
Drugą część warsztatów stanowiły zajęcia manualne. Uczestnicy w grupach stworzyli model 3D rakiety według własnego projektu.
Dla Uczestników został przygotowany drobny poczęstunek.
Warsztaty są wprowadzeniem do Konkursu „Młody Innowator” pod hasłem „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”, którego organizatorem jest Naczelna Organizacja Techniczna wspólnie z Towarzystwem Kultury i Historii Techniki oraz Stowarzyszeniem Polskich Racjonalizatorów.
Szczegóły konkursu dostępne pod linkiem: Konkurs „Młody Innowator” 2023/2024
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Poniżej przedstawiamy fotorelację z pierwszych warsztatów (17 listopad 2023 r.).