„POLSCY WYNALAZCY DAWNIEJ I DZIŚ” – etap II

„POLSCY WYNALAZCY DAWNIEJ I DZIŚ” – etap II

Krakowska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna
w dniu 19 października 2023 r. na plantach krakowskich otworzyła II etap Wystawy plenerowej „Polscy Wynalazcy Dawniej i Dziś”, której współorganizatorem jest Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Wystawa objęta jest patronatami:

  1. Pana Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego,
  2. Pana Profesora Jana Tadeusza Dudy – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego,
  3. Pana Profesora Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa.

Partnerami Wydarzenia są: Województwo Małopolskie, Miasto Kraków oraz Archiwum Narodowe w Krakowie, a także Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Krakowie oraz firma „Greń Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie”.

Patronat medialny został objęty przez:  miastokrakow.pl, „TVP 3 Kraków” S.A. oraz „Radio Kraków” S.A.

 

Na planszach wystawowych obejmujących historię polskiej techniki można zapoznać  się z sylwetkami polskich wynalazców m.in. Czesława Aleksego Tańskiego – ojca polskiego lotnictwa, Kazimierza Prószyńskiego – pioniera polskiej i światowej kinematografii, Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego w Europie, czy Jana Antoniego Mikulicza-Radeckiego, który przyczynił się do rozwoju nowoczesnej chirurgii XX wieku i wielu innych.

Na planszach przedstawiono także dokonania współczesnych inżynierów z dziedziny konstrukcyjno – budowlanej: prof. Kazimierza Furtaka, prof. Kazimierza Flagi, dra Stanisława Karczmarczyka, z dziedziny elektrotechnicznej i elektrycznej: prof. Cezarego Worka, prof. Konrada Kowalczyka, prof. Andrzeja Bienia i prof. Aleksandra Dziadeckiego oraz z dziedziny automatyki i robotyki: dr Marcina Morawskiego i dr Marcina Malca.

Na planszach zaprezentowano również pracę koła naukowego SmartMat, działającego przy Politechnice Krakowskiej, zajmującego się badaniami naukowymi w zakresie inżynierii materiałowej, biotechnologii, chemii i farmacji.

Przedstawiono również Centrum Technologii Kosmicznych działające przy Akademii Górniczo – Hutniczej, którego opiekunem jest prof. Tadeusz Uhl. Oprócz prowadzonych badań w dziedzinie kosmonautyki, nadrzędną misją Centrum jest wyniesienie na orbitę polskiego satelity naukowego LEO.

Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także konkurs „Młody Innowator”, który ma zachęcić uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do zaprezentowania wynalazku własnego pomysłu.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 24 października 2023 r. o godz. 16:30 w Krakowskim Domu Technika.