Dnia 5 lutego 2024 r. w ramach projektu „Małopolska! Postaw na edukację” odbyły się drugie warsztaty dla dzieci, które są kontynuacją przedsięwzięcia pn. „Plenerowa wystawa polskich wynalazców – Polscy Wynalazcy Dawniej i Dziś”.
Tak jak poprzednio, zajęcia przeprowadzone zostały w budynku Dom Technika przy ul. Straszewskiego 28 w Krakowie – siedzibie Krakowskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
W zajęciach wzięli udział uczniowie 3 klasy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 w Krakowie wraz z opiekunami.
Uczestnicy zapoznani zostali z sylwetkami wybitnych polskich wynalazców m.in. z Janem Józefem Baranowskim herbu Grzymała (twórca kasownika do biletów, maszyny do druku biletów i semafora), Kazimierzem Prószyńskim (wynalazca aeroskopu, pleografu i autolektora), Czesławem Aleksym Tańskim (twórca szybowca „Lotni” i samolotu „Łątka”). Dowiedzieli się o kilku współczesnych wybitnych postaciach, którymi możemy pochwalić się na arenie międzynarodowej, a byli to: dr inż. Stanisław Karczmarczyk, który jako pierwszy dokonał zważenia dzwonu Zygmunta na Wawelu oraz prof. dr hab. inż. h.c. multi Kazimierz Flaga, który zaprojektował m.in. wieżę i pływalnię olimpijska, stadion olimpijski i Welodrom w Montrealu.
Drugą część warsztatów stanowiły zajęcia manualne. Uczestnicy w grupach stworzyli model 3D rakiety według własnego projektu.
Dla Uczestników został przygotowany drobny poczęstunek.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Poniżej przedstawiamy fotorelację z drugich warsztatów (5 lutego 2024 r.).