21 września 2017

Klub 10

Zapraszamy do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach Klubu 10 – „Przy muzyce o nauce i sztuce”, które organizowane jest w klubie Mercy Brown.

Podczas wrześniowego spotkania mogliśmy wysłuchać wykładu prof. dr hab. Andrzeja Urbanika o tajnikach radiologii, a tuż po nim odbył się koncert Pawła Orkisza wraz z zespołem. W przerwie między wykładem a koncertem można było wziąć udział w aukcji plakiety z brązu, przekazanej na licytację przez autora – artystę rzeźbiarza Wiesława Domańskiego. Fotorelację z tego spotkania można obejrzeć tutaj.

 

Październikowe spotkanie Klubu 10 uświetnił dr Stanisław Dziedzic wykładem pt. „Refleksy świetności u schyłku stołeczności. Rokoko i klasycyzm w Krakowie”, a w czasie aukcji można było wylicytować książkę Jego autorstwa pt. „Romantyk Boży”.
Po wykładzie wystąpiła jazzowa grupa „The Colors” w składzie: Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Marek Raduli i Przemysław Kuczyński.
Fotorelację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

 

Podczas grudniowego spotkania „Przy muzyce o nauce i sztuce” mogliśmy wysłuchać wykładu dr Moniki Urbanik „Mumia cenniejsza niż złoto”, czyli jak mumia ratowała życie i zdrowie ludzkie oraz wziąć udział w aukcji książki Jej autorstwa pt. „Apteka pod Barankiem w Krakowie”.
Następnie na pianinie elektronicznym zagrał Bartłomiej Guzik – uczeń liceum ogólnokształcącego, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj.

 

W trakcie styczniowego spotkania „Przy muzyce o nauce i sztuce” mogliśmy wysłuchać prezentacji Michała Gierlacha – absolwenta Politechniki Krakowskiej, instruktora XC., przewodnika, pilota tandemowego oraz uczestnika RedBull X-Alps w 2017 r.,  zatytułowanej: „Skrzydlaty inżynier”.
Następnie wystąpił zespół SKALNI, który tworzy grupa przyjaciół z gór, muzykująca wspólnie od czasów studiów w Krakowie, z repertuarem najpiękniejszym kolęd i pastorałek.

 

Członkowie oraz sympatycy Klubu 10 spotkali się 02 lutego 2018 r. na Barce na Wiśle w ramach Ostatkowego Spotkania. Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

 

W kwietniu gościliśmy w Klubie 10 Pana Rafała Ziobro z wykładem „Samotne pływanie w warunkach ekstremalnych”. Pan Rafał jest krakowskim pływakiem amatorem reprezentującym Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Ma za sobą pierwsze polskie przepłynięcia Cieśniny Gibraltarskiej, Cieśniny Magellana, udział w sztafecie przez Cieśninę Beringa oraz pływackie „ucieczki” z takich wysp jak Roben’s Island czy Alcatraz.

Następnie mogliśmy obejrzeć występ Zespołu młodych krakowskich muzyków pod patronatem i opieką artystyczną gwiazdy polskiego jazzu – Agi Zaryan. Trio jazzowe składające się ze studentów Akademii Muzycznej w Krakowie wykonujące standardy muzyki swingowej we własnych aranżacjach. Skład zespołu: Kamila Drabek – kontrabas, Marcin Konieczkowicz – saksofon, Kacper Kaźmierski – perkusja.

Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

 

We wtorek 04 września 2018 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu „Przy muzyce o nauce i sztuce” w ramach Klubu 10, podczas którego wręczone zostały honorowe statuetki Partnerom NOT.

Prelegentem spotkania była Pani mgr Natalia Jękot, specjalistka w dziedzinie fizjoterapii i doradca żywieniowy z wieloletnim doświadczeniem. Jej krótki wykład połączony był z częścią praktyczną, na którym wyjaśniła na czym polega holistyczna technika ćwiczeń dająca całościowy i wszechstronny rozwój, kryjąca się pod tajemniczą nazwą PILATES.

Po wykładzie zagrało znane nam już z kwietniowego spotkania trio jazzowe, wykonujące standardy muzyki swingowej, w składzie: Kamila Drabek – kontrabas, Marcin Konieczkowicz – saksofon, Kacper Kaźmierski – perkusja.

Fotorelacja do obejrzenia tutaj.

 

W dniu 02 października 2018 r. odbyło się dziewiąte spotkanie Klubu 10 działającego przy KR FSNT NOT z cyklu „Przy muzyce o nauce i sztuce”. Tym razem gościliśmy Panią Olgę Baran  – specjalistkę w dziedzinie akupunktury – z wykładem „Anatomia zmęczenia – jak odzyskać energię i chęć do życia”. Następnie wysłuchaliśmy koncertu duetu w składzie Adrian Szupke (gitara, wokal) i Bartek Łuczyński (harmonijka), którzy zaprezentowali własne kompozycje oraz covery muzyki bluesowej i rockowej z lat ’70 oraz współczesnej.

Na spotkaniu Prezes KR FSNT NOT Pan Andrzej M. Kucharski wręczył statuetkę Partnerowi Wspierającemu  – Prezesowi firmy Łęgprzem Panu Kazimierzowi Zagórskiemu.

Zdjęcia do obejrzenia tutaj.

 

Dnia 04 grudnia odbył się ostatni w 2018 roku Klub 10, którego gośćmi byli znani już Państwu z poprzedniego spotkania muzycy Adrian Szupke oraz Bartek Łuczyński. Podczas spotkania odbyła się prezentacja oraz degustacja trunków marki Chivas Regal.

 

Pierwsze w 2020 roku, a dwunaste z kolei spotkanie Klubu 10 miało miejsce 14 stycznia, tradycyjnie w gościnnych progach Klubu Mercy Brown. Spotkanie odbyło się w atmosferze świątecznej, gdyż wykład wygłosił Pan Maciej Moszew, który opowiedział o swojej pasji, jaką jest projektowanie i budowa zmechanizowanych szopek krakowskich. Pan Maciej w konkursach na najpiękniejszą Szopkę Krakowską startuje nieprzerwanie od 1961 r. Był zdobywcą wielu nagród, w tym 34 pierwszych. W 1990 r. zaprojektował i zrealizował widowisko szopki krakowskiej w Paryżu. Jego prace znajdują się w znanych kolekcjach w Mediolanie, Wiedniu i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a także w prywatnych rękach kolekcjonerów z całego świata. W 2017 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.

O oprawę muzyczną wieczoru zadbali: Pani Dorota Malec i Pan Paweł Niedzielski – akustyczny duet wokalno – gitarowy, który uraczył nas repertuarem kolęd i ballad.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z kolejnego spotkania Klubu 10 z cyklu „O nauce przy muzyce i sztuce”, które odbyło się 18 lutego 2020 r.w Klubie Mercy Brown w siedzibie NOT. W programie był wykład Pana Jacka Chruścińskiego „Stary Kraków w sąsiedztwie dawnego koryta Wisły” oraz koncert kwartetu w składzie: Kaja Karaplios, Adam Niedzielin, Jacek Chruściński oraz Artur Malik.